راهنمای کامل تبلیغات در گوگل ادز

تبلیغات در گوگل ادز

اگر می خواهید با هر بودجه ای صرف تبلیغات کنید باید به بهترین راه برای دیده شدن و جذب مشتری فکر کنید و پول خود را در جای مناسب خرج کنید.
تبلیغات در گوگل پتانسیل بسیار بالایی برای افزایش بازدید و فروش محصولات شما دارد زیرا این موتور جستجو بیش از 246 میلیون بازدید در روز دارد. بیش از 3.5 میلیارد جستجو و نرخ بازده حدود 700٪.
ادوردز گوگل ، دو سال پس از راه اندازی محبوب ترین سایت جهان ، در اکتبر سال 2000 ایجاد شد و در سال 2018 پس از تغییر نام تجاری گوگل به گوگل ادز تغییر نام داد.
بهترین راه برای تبلیغات در اینترنت استفاده از گوگل ادز است.

روش تبلیغاتی گوگل ادز چیست

روش تبلیغاتی گوگل ادز چیست؟

مخفی نیست که در طراحی کمپین های تبلیغاتی ، هرچه کلیک های هدفمند بیشتری داشته باشیم ، به فروش و سودآوری بیشتری دست خواهیم یافت و اینجاست که نقش گوگل ادز به عنوان یک بستر تبلیغاتی ایفا می شود. گوگل ادز یک بستر تبلیغاتی است که در گروه تبلیغات کلیکی در بازاریابی دیجیتال قرار می گیرد ، بدین معنی که شما فقط با کلیک کاربر بر روی تبلیغات خود ، هزینه پرداخت می کنید.

گوگل ادورز یک روش بسیار موثر برای هدایت سریع کاربر مورد نظر به سمت سایت شما است و درست زمانی که آنها به دنبال محصولاتی در گوگل هستند ، می تواند سایت شما را معرفی کند و برای هر نوع محصول و مشاغل موثر و قابل استفاده است.

تبلیغات در گوگل به شما امکان می دهد کمپین های هدفمندی را برای نمایش در تلفن همراه و رایانه ایجاد کنید تا وقتی کاربر به دنبال محصول است ، تبلیغ شما درست نمایش داده شود.

با گذشت زمان ، گوگل ادز به شما کمک می کند تا کمپین های خود را بهینه کنید و حداکثر بازده مورد نیاز خود را بدست آورید. مهم نیست که مجموعه شما چقدر بزرگ است و بودجه بازاریابی شما چقدر برای استفاده از تبلیغات در گوگل است و با هر بودجه ای که می توانید شروع کنید.

چرا در گوگل تبلیغات کنم؟

اجازه بدهید پاسخ این سوال را با عدد و رقم بدهم

 • نرخ کلیک در تبلیغات گوگل به طور متوسط ۸ درصد است و هر ماه ۱۸۰ میلیون بار به کاربرهایی از سراسر جهان قابلیت نمایش دارد.
 • تبلیغات نمایش داده شده در گوگل نزدیکه به ۶۵% کل کلیک های انجام شده را به خود اختصاص می دهد
 • بیش از ۴۳% افراد تمایل دارند محصولی را خریداری کنند که قبلا تبلیغ آن را در سرویس های گوگل دیده اند.

گوگل بیش از 3.5 میلیارد دلار در روز پاسخ می دهد ، و بستر تبلیغاتی گوگل ادز بیش از 20 سال است که وجود دارد و منبع اصلی درآمد گوگل است ، بنابراین همیشه در تلاش است تا خدمات مشتری را با بهترین کیفیت و ارائه دهد.

حتماً بارها تبلیغات شرکت های مختلف را در گوگل دیده اید و این نشان دهنده کیفیت و کارایی این بستر تبلیغاتی است و اگر می خواهید یک طرح تبلیغاتی کلیکی داشته باشید ، باید از گوگل ادز استفاده کنید.

هزینه تبلیغات در گوگل ادز

هزینه تبلیغات در گوگل ادز چقدر است؟

متأسفانه در سالهای اخیر ارزش پول کشورمان در برابر ارزهای خارجی بسیار کاهش یافته و همین امر باعث شده است که هزینه تبلیغات در گوگل افزایش یابد اما حتی با این شرایط نیز صرفه اقتصادی دارد و ارزش سرمایه گذاری را دارد.

در حال حاضر تمام بسترهای تبلیغاتی ایران حداقل 200 تا 500 هزار تومان برای شروع تبلیغات درخواست می كنند كه با همین بودجه می توان از این طریق برای شروع تبلیغات در گوگل استفاده كرد.

برای شروع کلیک بر روی تبلیغات در سیستم عامل های ایرانی ، باید برای هر کلیک بین 300 تا 1000 تومان هزینه کنید که معمولاً سود چندانی ندارد و برای تبلیغات در گوگل می توانید برای اکثر کلمات کلیدی بین 500 تا 3000 تومان هزینه کنید ، اگرچه کلمات وجود دارد که رقابت زیادی برای تبلیغات وجود دارد و هزینه کلیک آنها زیاد است ، اما میزان کلیک اکثر کلمات همانطور که ذکر کردم است.

چرا از تبلیغ در گوگل نتیجه مناسب نمی گیرم؟

اگر در گذشته در گوگل ادز تبلیغ داشته اید ولی نتیجه مناسب را نگرفتید و رضایت نداشتید احتمالا یکی از اشکالات زیر در کمپین شما وجود داشته است.

انتخاب کلمه کلیدی نامناسب

مهم ترین مرحله برای ایجاد کمپین در گوگل ادز, انتخاب کلمات کلیدی است که می خواهید تبلیغ شما روی آن به کاربر نمایش داده شود.

کاری که نیاز به تخصص و تجربه دارد و در غیر این صورت باعث می شود تبلیغ شما برای اشخاصی نمایش داده شود که مخاطب شما نیستند و نیازی هم به محصول شما ندارند و در نتیجه فقط بودجه شما به هدر رفته است

حتی بعد از انتخاب کلمات مناسب هم باید به صورت دوره ای کمپین ها را بهینه سازی کرد و کلمات کلیدی را کم یا زیاد کرد تا بیشتری بازدهی ایجاد شود.

تبلیغ نویسی نامناسب

متنی که می خواهید به عنوان تبلیغ به کاربر نمایش داده شود باید جذاب و دارای اطلاعات کافی باشد تا انگیزه لازم برای کلیک را در کاربر ایجاد کند و بیشترین نرخ کلیک CTR را بدست بیاورید.

برای اینکه بفهمید رفتار کاربر چگونه است و چطور می توانید به بیشترین نرخ تبدیل برسید باید برای هر کمپین چند تبلیغ مختلف ایجاد شود و بعد از مدتی نتیجه این تبلیغ ها با هم مقایسه شود. با این روش مشخص می شود که رفتار کاربر به چه صورتی است و چه نوع تبلیغی بیشتر مورد توجه او قرار می گیرد.

کیفیت تبلیغ پایین

گوگل از متغیری به نام کیفیت تبلیغ یا Quality Score استفاده میکند که عددی بین ۰ تا ۱۰ است و عوامل زیادی برای سنجش آن موثر هستند از جمله: رعایت کلمات کلیدی در متن تبلیغ, مرتبط بودن تبلیغ با صفحه ای که کاربر روی آن کلیک می کند,میزان حذابیت و کلیک روی تبلیغ, استاندارد فنی سایت مقصد و …

بعد از ایجاد تبلیغ در گوگل می توانید کیفیت تبلیغ را مشاهده کنید و هرچه این عدد به ۱۰ نزدیکتر باشد میزان نمایش تبلیغ شما در گوگل بیشتر و حتی هزینه پرداختی شما کمتر میشود.

بر اساس آمار برای هر ۱ دلار هزینه در گوگل ادز می توانید تا ۸ دلار بازگشت سرمایه داشته باشید.

تمرکز شما نباید فقط ایجاد تبلیغ باشد و باید حتما به استاندارد بودن لندنیگ پیجی که کاربر بعد از کلیک روی تبلیغ به آن هدایت می شود را هم در نظر بگیرید.

 • آیا سایت شما روی موبایل و دسکتاپ به درستی نمایش داده می شود؟
 • آیا سرعت لود شدن سایت خوب است؟
 • آیا مسیر کاربر را به درستی مشخص کرده اید که بتواند به راحتی محصول را انتخاب و خرید کند؟

اگر نقصی در این عوامل وجود داشته باشد باعث می شود کاربر از ورود به سایت شما ناراضی باشد و آن را ترک کند. از طرف دیگر ، Google متوجه این نارضایتی خواهد شد و به شما نمره منفی می دهد و رتبه تبلیغات شما کاهش می یابد. .

برای بهبود کیفیت تبلیغات و صفحات فرود ، می توانید به سایت سئو بسیار کمک کرده و تا حد امکان آنها را بهینه کنید.

مراحل کلی پروژه تبلیغات در گوگل ادز

مرحله اول
تدوین استراتژی

بر اساس جایگاه فعلی و اهداف مورد نظر میتوان استراتژی مناسب را برای رسیدن به اهدافع تدوین کرد.

مرحله دوم
ایجاد کمپین ها

بر اساس استراتژی باید شروع به ایجاد کمپین کرد و بهتر است برای هر کمپین, چند تبلیغ داشته باشیم

مرحله سوم
بهینه سازی و تکرار

کمپین ها باید به مرور زمان از نظر کلمات کلیدی و هزینه کلیک بهینه سازی شوند و این کار تا پایان کمپین ادامه دارد.

فهرست واژگان ضروری گوگل ادز

فهرست واژگان ضروری گوگل ادز

در ادامه اصطلاحات پرکاربرد و ضروری ادوردز را معرفی می کنم که آشنایی با آنها برای شروع تبلیغ در گوگل ضروری است.

رتبه تبلیغ AdRank : رتبه تبلیغ شما بیانگر جایگاه نمایش تبلیغ شما در گوگل است و هرچه رتبه بالاتری داشته باشید می توانید بالاتر از رقبا دیده شوید.رتبه تبلیغ با محاسبه هزینه ای که برای کلیک در نظر دارید با کیفیت تبلیغ بدست می آید.

روش مناقصه ای Bidding : گوگل بر اساس روش مناقصه ای کار می کند و تبلیغ کننده ها حداکثر مبلغی که حاضرند برای هر کلیک پرداخت کنند را مشخص می کنند و بر اساس این مبلغ جایگاه و میزان نمایش تبلیغ مشخص می شود

انواع روشهای پرداخت هزینه در گوگل ادز

 • روش CPC یعنی حداکثر مبغلی که برای هر کلیک روی تبلیغ خود پرداخت می کنید
 • روش CPM یعنی حداکثر مبلغی که برای ۱۰۰۰ بار نمایش تبلیغ به کاربر پرداخت می کنید حتی اگر کلیکی انجام نشود
 • روش CPE یعنی حداکثر مبلغی که برای انجام شدن اکشنی که از کاربر انتظار دارید روی تبلیغ پرداخت می کنید.
 • روش CPA یعنی حداکثر مبلغی که فقط برای کاربری که از سایت شما خرید می کند پرداخت می کنید

انواع کمپین ها در گوگل ادز

کمپینی که در ایجاد می کنید در یکی از گروه های زیر قرار می گیرد

 • Search ads که تبلیغ شما فقط در صفحه نمایش نتایج سرچ در گوگل در جایگاه های بالا یا پایین صفحه نمایش داده می شود
 • Display ads که معمولا بصورت بنر در هزاران سایت همکار گوگل نمایش داده می شود
 • Video ads که بصورت ۶ تا ۱۵ ثانیه ویدئو در ویدئو های یوتیوب نمایش داده می شود.

نرخ کلیک یا Click-Through Rate(CTR) عددی است که از تقسیم کردن تعداد کلیک روی تبلیغ شما در مقابل میزان نمایش بدست می آید و به صورت درصد نمایش داده می شود و هرچه نرخ کلیک بالاتری داشته باشید یعنی تبلیغ شما کیفیت خوبی دارد و برای کاربر جذاب است.

افزونه های تبلیغ Ad Extensions

این افزونه ها به تعامل بهتر کاربر با تبلیغ شما کمک می کند و بهتر است آنها را به تبلیغ خود اضافه کنید مانند درج شماره تلفن برای تماس سریع, درج لینک به صفحات داخلی سایت, درج مزیت های رقابتی محصول شما

کلمات کلیدی

وقتی کاربر در گوگل سرچ میکند در مقابل مطالب مرتبط با آن کلمه به او نمایش داده می شود و اگر تمایل داشته باشید میتوانید مشخص کنید که تبلیغ شما هم روی آن کلمات نمایش داده شود حتی میتوانید لیست کلمات غیر مجاز داشته باشید که روی آنها گوگل شما را نمایش ندهد و هزینه ای بابت آن پرداخت نکنید.

روش PPC

در این روش پرداخت در مقابل کلیک Pay-Per-Click انجام می شود و تنها مختص گوگل نیست, بلکه تقریبا تمامی پلتفورم های تبلیغاتی ایرانی و خارجی از این روش برای محاسبه هزینه تبلیغ استفاده می کنند و متداول ترین نوع تبلیغ است.

معرفی روشهای مناقصه تبلیغ در گوگل

بعد از ایجاد تبلیغ می توانید از دو نوع شرکت در مناقصه برای نمایش تبلیغ خود استفاده کنید

روش اتوماتیک: که با این روش گوگل هدایت پروژه را در دست می گیرد و با استفاده از آنالیز رقبا و هوش مصنوعی خود سعی میک نید بهترین هزینه را برای شما در نظر بگیرد و در اکثر مواقع هم موفق عمل می کند.

روش دستی : در این روش شما مشخص می کنید که چقدر حاضر هستید برای هر کلیک هزینه کنید و میتوانید بر اساس کلمه کلیدی این عدد را مشخص کنید و روی هر کلمه ای که برای شما مهمتر است, هزینه بیشتری بگذارید.

در روش دستی باید دقت کنید که اگر هزینه کلیک خیلی کمی را تعیین کنید ممکن است باعث شود که اصلا نمایش نداشته باشید یا در جایگاه های پایین صفحه تبلیغ خود را ببینید.

خرید تبلیغات برای سایت

انواع کمپین ها در گوگل ادزتبلیغات در گوگل ادزراهنمای کامل تبلیغات در گوگل ادز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *