اعتبار دامنه چیست | چطور آن را افزایش دهیم

اعتبار دامنه چیست؟

گوگل هرگز راهی موفق و دائمی برای موفقیت در سئو به ما نمی دهد. برای موفقیت به قطب نما نیاز داریم. قطب نمايي كه شيوه صحيح فنون سئو را به ما نشان مي دهد. اعتبار دامنه قطب نما ما را در بهبود سئو کمی بهتر می کند.

اول از همه ، ما می خواهیم شما را با یک جمله غافلگیر کنیم:

طبق آخرین آمار ، هر دقیقه حدود 380 وب سایت ایجاد می شود و در صفحه نتایج وارد میدان رقابت گوگل می شود!

حالا این شماره با شما چه ارتباطی دارد؟ اگر خوب دقت کنید ، متوجه خواهید شد که هرچه تعداد وب سایت های آنها بیشتر باشد ، سنجش کیفیت آنها دشوارتر است. بنابراین چگونه می توان فهمید که سایتی عملکرد بهتری نسبت به سئو دارد؟ آیا به طراحی یا تجربه کاربری نگاه می کنید؟ به لینک هایی که دریافت کرده است یا اینکه ببینید در رتبه بندی بیشترین کلمات کلیدی چه رتبه ای دارد؟

اینها همه معیارهای خوبی برای تعیین کیفیت سایت هستند ، اما اگر بخواهیم برای همه اینها عددی نشان دهیم که تا حد زیادی معتبر است ، از چه معیارهایی استفاده کنیم؟

اعتبار دامنه راه حل شرکت MOZ برای تعیین کیفیت سایت ها

همانطور که یک تست برای سنجش مهارت یک درس از 0 تا 20 است ، بنابراین ما یک اندازه گیری از کیفیت آن برای یک سایت داریم.

این اقدام دامنه شگفت انگیز Domain Authority است که توسط MOZ معرفی شده و اعتبار سایت ها را با دادن عددی بین 0 تا 100 به هر دامنه پیش بینی می کند.

اگرچه این تعداد به طور مستقیم توسط گوگل اعلام نشده است ، بسیاری از مدیران وب سایت ها در مورد افزایش دامنه اختیارات در بحث آموزش سئو صحبت می کنند. اما عجله نکنید.

اگر به عناوین این مقاله نگاه کنید ، خواهید دید که ما تمام تلاش خود را می کنیم تا به تمام سوالات شما در مورد عامل مهم و ارزشمند DA پاسخ دهیم. بنابراین با ما همراه باشید تا مسائل اساسی و مهم مربوط به اعتبارسنجی دامنه را به شما معرفی کنیم.

اعتبار دامنه راه حل شرکت MOZ برای تعیین کیفیت سایت ها

چرا باید درباره اعتبار دامنه سایت اطلاعات کافی کسب کنید؟

این سوال را از افراد علاقه مند زیادی در این حوزه پرسیدیم و جوابی که از بیشتر آن ها گرفتیم، به طور عجیبی یکسان بود! از آن جایی که رتبه دهی به سایت ها توسط الگوریتم های گوگل

الگوریتم های گوگل، آشنایی با باغ وحش گوگل!

به باغ وحش گوگل خوش آمدید! برای آشنایی با فرشته های نجات گوگل ابتدا داستان تولد الگوریتم های گوگل را بخوانید + دانلود کتاب رایگان و ویدئو آموزشی HD رایگان

انجام میشود، معیارهای نمره دهی شرکت های دیگر نمیتواند به ما در پیش بینی جایگاه سایت کمکی کند. اگر بخواهیم به طور کامل تری جواب دهیم، دلایل زیر میتواند به طور کامل شما را متقاعد کنند که به DA سایت خود توجه چند برابری بدهید

 • دلیل شماره 1: وقتی از دامین آتوریتی صحبت میکنیم، منظور ما این نیست که هر سایتی نمره بیشتری بگیرد، رتبه بالاتری هم در نتایج جستجو دارد. بلکه این معیار تنها مانند یک قطب نما راه درست را به ما نشان میدهد؛ یعنی اگر سایت شما با قوانین الگوریتم های گوگل هماهنگ باشد، DA شما به عدد 100 نزدیک تر خواهد بود. پس قطب نمای شرکت moz میتواند مانند قطب نمای گوگل عمل کند.
 • دلیل شماره 2: یکی دیگر از مزایای سنجش اعتبار سایت این است که وقتی بدانید سایت شما از نگاه یک منبع معتبر (مانند MOZ) چه امتیازی گرفته، نسبت به کیفیت واقعی سایت خود اطلاعات معتبری دریافت میکنید؛ در نتیجه میتوانید نقاط ضعف سایت خود را شناسایی و با استراتژی و برنامه ریزی، بازدید کنندگان بیشتری را روانه سایت خود کنید.
 • دلیل شماره 3: دامین آتوریتی در مقایسه بین سایت ها به شدت به کمک شما می‌آید. به عنوان مثال اگر بخواهید سایت های رقیب را شناسایی کنید و یکی از آن ها را به عنوان الگو انتخاب کنید، سایتی که DA بالاتری دارد، منبع خوبی برای الهام و الگو برداری برای سایت شما خواهد بود. ولی در نبود چنین چیزی، شما تنها به اطلاعات خودتان اکتفا میکنید و یک اشتباه کوچک میتواند ضربه سنگینی به استراتژی سئو سایت شما وارد کند.

 

آیا اعتبار دامنه MOZ، تنها مرجع برای نمره دهی به سایت ها است؟

گوگل اولین شرکتی بود که از PageRank استفاده کرد تا ماهیت امتیازدهی سایت را در رتبه بندی سایت اعمال کند. پس از مدتی ، گوگل رسماً اعلام كرد كه دیگر از رتبه بندی صفحه برای تعیین موقعیت سایتها استفاده نخواهد كرد.

پس از آن ، بسیاری از شرکت ها شروع به طراحی نمونه هایی مشابه Google PageRank کردند. در کنار ماز ، Ahrefs یکی از معتبرترین آژانس های بازاریابی از نظر اعتبار و تجربه است. این سایت برای تجزیه و تحلیل سایت از Ahref Rank ، رتبه دامنه و رتبه صفحه خود استفاده می کند.

منابع دیگری (مانند Semrush) وجود دارد که با استفاده از ابزار تجزیه و تحلیل خود معیارهای دیگری را برای تعیین کیفیت سایت های دیگر تعریف می کنند. در بیشتر موارد ، امتیازاتی که هر یک از این ابزارها برای قدرت دامنه ارائه می دهند بسیار نزدیک است. یکی از دلایل نزدیک بودن این امتیازات به یکدیگر عوامل تأثیرگذار بر آنها است. در بخشهای بعدی ، این عوامل را برای شما باز خواهیم کرد.

اعتبار دامنه MOZ

بررسی قدرت دامنه

یکی دیگر از فاکتورهایی که میتواند در کنار دامین آتوریتی، با دقت بالایی میزان کیفیت سایت ها را مشخص کند، اسپم اسکور است. شرکت ماز برای این که از کاربردی بودن این معیار مطمئن شود، مسیر زیر را طی کرده است:

 • شناسایی 27 خط قرمزی که در سایت های جریمه شده توسط گوگل تکرار شده است
 • اگر سایت شما به یکی از این 27 مورد شبیه باشد، یک امتیاز منفی میگیرید
 • هر چه تعداد این شباهت ها بیشتر باشد، اسپم اسکور سایت شما هم زیاد میشود
 • درصد بالای Spam Score به معنی احتمال جریمه شدن سایت شما است

بالا بودن امتیاز اسپم نشان دهنده این است که ساختار سایت شما به روش های مخرب و کلاه سیاه شبیه است. برای اینکه ببینید این تکنیک ها دقیقاً شامل چه مواردی میشوند، توصیه میکنیم مجموعه مقاله های آموزشی سئو کلاه سیاه آکادمی وبسیما را مطالعه کنید.

عوامل تاثیرگذار در دامین آتوریتی چیست؟

حالا بیایید فرض کنیم که اعتبار دامنه سایت شما پایین است و میخواهید دست به کار شوید و این عدد را زیاد کنید. اولین چیزی که به ذهنتان میرسد این است که شرکت ماز چه مواردی را در تعیین ارزش دامنه تاثیر میدهد؟

بک لینک ها مهم ترین فاکتور در تعیین DA هستند. ولی منظور ما این نیست که بدون هیچ تحقیقی شروع به گرفتن لینک های زیاد و بی کیفیت کنید. در واقع به جای اینکه به کمیت و تعداد لینک های ورودی به سایت خود فکر کنید، به معتبر بودن آن ها از نگاه گوگل فکر کنید. یک لینک زمانی از دید گوگل قابل اعتماد و مطمئن است که از دامنه هایی با عمر و اعتبار بالا که اسپم اسکور پایینی هم دارند گرفته شده باشد.

علاوه بر لینک سازی، معیارهای دیگری هم در تعیین اعتبار سایت نقش دارند. مثلاً:

 • سایت شما از شبکه های اجتماعی، سیگنال های قوی و مثبتی دریافت کند
 • عمر دامنه شما هر چه بیشتر باشد، شانس بیشتری برای DA بالا دارید
 • مردم به برند شما در فضای آنلاین اشاره کرده باشند
 • کاربران زیادی نام کسب و کار شما را جستجو کنند

 

عوامل تاثیرگذار در دامین آتوریتی چیست

از چه روشی برای بررسی اعتبار دامنه استفاده کنید؟

به آدرس moz.com بروید. پس از اینکه در سایت ماز ثبت نام کردید و وارد حساب کاربری خود شدید، میتوانید از Link Explorer برای بررسی ارزش دامنه خود استفاده کنید. بعد از اینکه وارد لینک اکسپلورر شدید، آدرس دامنه خود را وارد کنید.

در اینجا میتوانید اطلاعات کلی از دامنه خود شامل اعتبار دامنه و تعداد لینک های ورودی به سایت شما را مشاهده کنید. اگر دیدید که نمره اعتبار سایت شما زیاد نیست، نگران نباشید چراکه دامنه های کمی در ایران هستند که ارزش دامنه بالایی دارند. (معمولاً سایت های خبری DA بالایی دارند)

به علاوه، نمیتوانیم یک عدد میانگین مناسب برای این معیار در نظر بگیریم چراکه هر سایت با توجه به نوع کسب و کاری که دارد، باید در گروه سایت های مرتبط با خودش مقایسه شود.

 

چرا میخواهید ارزش دامنه خود را بیشتر کنید؟

ممکن است این سوال در ابتدا کمی برایتان عجیب باشد و از خودتان بپرسید:

«حالا که این معیار نشون دهنده کیفیت و ارزش یک سایته و خیلی ها از اون برای مقایسه عملکرد بهتر سئو استفاده میکنند، من هم میخوام DA سایت خودم را زیاد کنم!»

یک بار دیگر به شما بگوییم که اعتبار دامنه نمی تواند تنها مرجع ارزیابی سئو سایت باشد. زیرا این مقیاس فقط عملکرد خوب یک سایت را در زمینه ساخت لینک خارجی نشان می دهد و هیچ تضمینی برای رتبه بندی در کلمات کلیدی وجود ندارد. این بدان معنی است که اگر DA خود را فقط در بالا هدف قرار دهید ، خروجی شما لزوماً در نتایج جستجوی گوگل رتبه بالاتری نخواهد داشت.

آیا می توان نتیجه گرفت که اعتبار دامنه سایت قابل استفاده نیست؟

این عدد ، مانند تمام معیارهای سئو ، زمانی مفید است که بدانید دقیقاً برای چه کاری استفاده می کنید. Domain Authority به تنهایی مفید نیست اما می تواند به شما در شناسایی و تجزیه و تحلیل رقبا کمک کند. این بدان معنی است که اگر می دانید ارزش سایت شما 30 است ، به تنهایی هیچ ارزشی ندارد. اما اگر می دانید DA شما 30 است و سایت های رقیب در محدوده 40 تا 50 هستند ، ممکن است برای شما مفیدتر باشد.

کاربردی تر به این معنی است که شما می توانید با بررسی و تجزیه و تحلیل سایت با اعتبار دامنه بالاتر ، استراتژی و ساختار سایت خود را بررسی و تحلیل کنید و در صورت لزوم آن را تغییر دهید. اگر به این نتیجه رسیدید ، نکات زیر به شما کمک می کند.

4 راه حل کاربردی و موثر برای افزایش اعتبار دامنه

4 راه حل کاربردی و موثر برای افزایش اعتبار دامنه

حالا که همه چیز از فاکتورهای تاثیر گذار در اعتبار دامنه تا روش مشاهده آن را برای تان گفتیم، نوبت به این میرسد که آستین بالا بزنید و با تکنیک هایی که به شما معرفی میکنیم، قدم های مثبتی برای رشد DA خود بردارید.

 1. سئو داخلی (On-Page) سایت خود را بهینه کنید
 2. بر روی سئو خارجی یا لینک پروفایل سایت خود کار کنید
 3. از سلامت سئو تکنیکال سایت خود مطمئن شوید
 4. سوشال سیگنال های سایت خود را بیشتر کنید

خود را برای رویارویی با مهم ترین، دشوارترین و در عین حال تاثیرگذارترین تکنیک های افزایش دامین آتوریتی آماده کنید:

 سئو داخلی؛ گنجینه ای فراموش شده که باید جدی گرفته شود

بسیاری از مدیران وب فقط به قسمت بیرونی سایت خود توجه دارند و لینک را مهمترین هدف خود از چندین سایت می دانند. در حالی که اینجا آنها یک گنجینه ارزشمند را فراموش کرده اند!

این گنجینه ارزشمند سئو داخلی سایت شماست

لینک داخلی به این معنی است که ساختار داخلی سایت شما به گونه ای است که هم گوگل و هم کاربر می توانند به راحتی محتوای آن را درک کنند. لینک داخلی با دقت بیشتری شامل دسترسی سریع و آسان به سرصفحه سایت و بخشهای منوی اصلی ، پانویس سایت ، نوار کناری صفحات داخلی و محتوای مقاله است.

شاید تعجب کنید ، اما ارزش و تأثیر لینک های داخلی به اندازه لینک های لینک دهنده ای است که از سایت های دیگر دریافت می کنید:

 • عنوان صفحات و توضیحات متا برای گوگل و کاربر قابل فهم باشد
 • از تگ های عنوان (H1،H2، H3 و غیره) به روش درست استفاده کنید
 • آدرس صفحات باید اختصاصی، کوتاه و دارای کلمه کلیدی باشند
 • در محتوای مقالات از کلمات کلیدی هم خانواده یا مترادف بهره ببرید
 • لینک دهی به صفحه مقالات یا دسته بندی های مهم در محتوا را در نظر بگیرید

 سئو خارجی؛ نیروی پشتیبانی هوایی را فراموش نکنید

گوگل تلاش میکند میزان رضایت کاربران از محتوای شما را تخمین بزند. یکی از روش های الگوریتم رنک برین برای تعیین میزان رضایت کاربران، دریافت لینک های ارزشمند از سایت های معتبر و با موضوعات مرتبط است. هرچقدر صفحات سایت شما از طریق سایت های دیگر معرفی و پیشنهاد شوند یعنی ارزش و اعتبار سایت شما در فضای وب بیشتر است.

یکی از مفاهیم بسیار مهم در لینک سازی خارجی، Link Profile یا اطلاعات مربوط به لینک سازی سایت شماست. یک وب سایت زمانی لینک پروفایل قوی دارد که:

 1. از سایت های معتبر و با DA بالا لینک داشته باشد
 2. بک لینک ها از سایت هایی گرفته شده اند که از لحاظ موضوعی مشابه اند
 3. لینک سازی های مخرب یا اسپم نداشته باشد (اسپم اسکور پایین)
 4. به جای گرفتن لینک با تعداد بالا از یک سایت، از چندین سایت تنها یک لینک بگیرد

یکی از پیش نیازهای مهم در سئو خارجی، آگاهی از روش های مختلف لینک سازی است.

چطور لینک پروفایل سایت خود را قوی تر کنید؟

 • لینک های مخربی که وارد سایت تان میشوند را شناسایی و حذف کنید: برای شناسایی لینک های اسپم میتوانید از ابزارهای آنالیز لینک استفاده کنید و یا به صورت دستی یکی یکی لینک های ورودی به سایت را بررسی کنید. سپس از سایتی که به شما لینک داده درخواست کنید تا لینک را بردارد در غیر اینصورت میتوانید با تگ «nofollow» بک لینک مورد نظر را بی اثر کنید.

در نهایت اگر با هیچ یک از موارد بالا به جواب نرسیدید، میتوانید با استفاده از ابزار Google Disavow در سرچ کنسول، لینک های ورودی را حذف کنید.

 • لینک سازی طبیعی را جایگزین خرید بک لینک کنید: هر وقت محتوای موجود در سایت شما از لحاظ کیفیت در بالاترین سطح خود باشد و بتواند با اطلاعات مفید و به‌روز، به کاربران چیز جدیدی اضافه کند، یک قدم به لینک سازی طبیعی نزدیک میشوید.

یعنی بازدید کننده به سایت شما سر میزند، محتوای تان را میخواند و برای مطلع کردن دیگران، در جاهای دیگر به شما لینک میدهد. البته لینک سازی طبیعی نیازمند زمان است.

 • دادن رپورتاژ آگهی برای آگاهی از برند: بیشتر مدیران سایت از رپورتاژ آگهی در سایت های معتبر استفاده میکنند ولی متاسفانه عدم آگاهی از نحوۀ انجام آن باعث میشود موفقیت چشم گیری نصیب آن ها نشود. خرید رپورتاژ در واقع مانند نوعی دوپینگ برای سایت شما است. دوپینگ برای ورزشکارانی تاثیرگذار است که در رقابت نزدیک با هم هستند و برای کسب رتبه اول به مبارزه میپردازند.

سئو تکنیکال

سئو تکنیکال

اولین و مهم ترین قدم برای داشتن یک سایت با اعتبار دامنه خوب، توجه به ساختار صفحه و المان های استفاده شده در کدنویسی و پیاده سازی آن است. کدهای HTML علاوه بر نمایش صحیح اطلاعات به کاربر، وظیفه دارند تا کاری کنند درک محتوای سایت برای ربات های گوگل ساده تر باشد.

در اینجا ضرب المثل معروف «خشت اول گر نهد معمار کج، تا ثریا میرود دیوار کج» نمود عینی پیدا میکند،؛ چراکه سایت های بسیاری وجود دارند که در زمینه تهیه محتوا دسته اول بسیار خوب عمل کرده اند ولی به دلیل ساختار نامناسب کدنویسی، جایگاه خوبی در نتایج گوگل ندارند.

برای داشتن یک ستون فقرات قوی در سایت خود، نقشۀ راه زیر میتواند تا حد زیادی به کمک شما بیاید:

 • نقشه سایت خود (Sitemap xml) را برای گوگل بهینه کنید
 • تنظیمات فایل txt را بررسی کنید و مطمئن شوید گوگل به تمامی بخش های سایت دسترسی دارد
 • از زبان نشانه گذاری (Schema) برای کمک به درک بهتر محتوای سایت توسط گوگل استفاده کنید
 • از سرعت سایت، نمایش ریسپانسیو موبایل فرندلی بودن سایت خود مطمئن شوید

شبکه های اجتماعی؛ گوگل صدای بلندگوهای سوشال را خوب میشنود

واقعیت این است که بحث در مورد تأثیر رسانه های اجتماعی بر سئو همیشه زیاد بوده است. اما ضریب نفوذ شبکه های اجتماعی در سئو روز به روز در حال افزایش است. این اثر به این دلیل است که سیگنال های واقعی از شبکه های اجتماعی می توانند عملکرد الگوریتم های گوگل را برای کاربران جستجوی اینترنتی بهینه سازی کنند تا نتایج دقیق تری ارائه دهند.

اگر صفحه ای از سایت دارای سیگنال بالایی از شبکه های اجتماعی باشد ، به این معنی است که محتوای آن توسط افراد زیادی به اشتراک گذاشته شده است. این امر به بهبود اعتبار صفحه و رتبه صفحه آن کمک می کند و این اعتبار نیز به Domain Authority یک سایت منتقل می شود. هرچه دامنه یک سایت معتبرتر باشد ، اعتماد به نفس گوگل در محتوای خود بیشتر خواهد بود و موقعیت آن در این سایت بهتر خواهد بود.

با صرف کمی وقت در شبکه های اجتماعی ، می توان از ارزش و تأثیر آنها برای ساخت لینک و در نتیجه افزایش دامنه استفاده کرد. اما هر شبکه اجتماعی یا فعالیتی لزوماً در سئو سایت موثر نیست. برای موفقیت در این فضا ، شما به یک استراتژی و برنامه منظم در تولید و توزیع محتوا نیاز دارید. با چنین دیدگاهی ، با گذشت زمان ، سیگنال های اجتماعی شما در گوش گوگل فریاد می زنند که شما یک سایت ارزشمند دارید.

حقایقی دردناک ولی صادقانه درباره Domain Authority که باید بدانید

 • امتیاز DA ارتباطی به جریمه های گوگل ندارد. یعنی اگر سایتی توسط گوگل جریمه شده باشد، جایگاه خود در کلمات کلیدی مهم را از دست میدهد ولی ممکن است همچنان ارزش دامنه بالای خود را حفظ کند.
 • الگوریتم های گوگل تعداد زیادی از فاکتورها (حدود 200 مورد) را برای رتبه دهی به سایت شما در نظر میگیرند؛ در حالی که دامین آتوریتی MOZ حدود 40 معیار را مورد بررسی قرار میدهد.
 • رشد دامین آتوریتی بر اساس مقیاس نمودار لگاریتمی است؛ یعنی رسیدن از 20 به 30 بسیار آسان تر از رسیدن 70 به 80 است. به عبارت دیگر، هر چه در این نمودار بالاتر میروید، رقابت سخت تر میشود.
 • قدرت دامنه شما به صورت نامنظم تغییر میکند پس نمیتوان این امتیاز را برای ارزیابی سئو یک سایت در نظر گرفت. اما برای مقایسه کیفیت لینک سازی دو سایت میتوان از domain authority بهره برد.
 • تغییر DA کار آسانی نیست. یعنی شما نمیتوانید با انجام چند بهینه سازی یا لینک سازی، نتایج آن را فوراً در اعتبار دامنه سایت خود مشاهده کنید. افزایش این عدد نیازمند عوامل زنجیره وار زیادی است که تنها با گذشت زمان به ثمر میرسند.

خرید تبلیغات برای سایت

4 راه حل کاربردی و موثر برای افزایش اعتبار دامنهبررسی قدرت دامنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *