خطای 503 Service Unavailable

تصور کنید که یک کاربر عبارتی را در جستجو گوگل می کند و سپس بر روی سایت شما کلیک می کند و با یک صفحه سفید مواجه می شود که پیام 503 سرویس غیرقابل دسترس است. فکر می کنید پس از مشاهده صفحه دیگری از وب سایت شما در نتایج گوگل ، این کاربر در آینده چه واکنشی نشان خواهد داد؟

به طور طبیعی ، آنها از لینک وب سایت شما رد می شوند و بر روی وب سایت های دیگر کلیک می کنند. اگر کاربران برای یافتن پاسخ سوالات خود بر روی سایت شما کلیک کنند و به دلیل اختلال در وب سایت نتوانند اطلاعات مورد نیاز خود را مشاهده کنند ، اعتماد آنها به سایت شما را از دست می دهد.

متأسفانه ، هنگام مواجه شدن با خطای 503 Service Unavailable ، راه حل خاصی برای حل این مشکل وجود ندارد. برای یافتن علت چنین خطاهایی ، باید آن را بررسی کنید. خطاهایی از این دست نشانگر مشکلی است ، اما دلیل آن را نشان نمی دهد.

در این مقاله ، ما این خطا را از دید کاربران و دارندگان وب سایت بررسی کرده ایم و در مورد چگونگی رفع این خطا از هر دو جنبه بحث کرده ایم.

خطای 503

خطای 503 Service Unavailable چیست؟

خطای 503 Service Unavailable به این معنی است که وب سرور به طور موقت قادر به پاسخگویی به درخواست نیست. این می تواند همان وب سروری باشد که مستقیماً به آن متصل هستید یا سرور دیگری است که وب سرور شما سعی دارد به آن دسترسی پیدا کند تا به درخواست شما پاسخ دهد. این یک خطای 503 است زیرا وب سرور از این کد HTTP برای تعریف خطا استفاده می کند. این خطا به دو دلیل عمده رخ می دهد. دلیل اول ظرفیت کامل سرور و عدم توانایی پاسخگویی به درخواست های جدید است. دلیل دوم این است که وب سایت در وضعیت نگهداری قرار دارد.

خطای 503 با خطای 500 سرور داخلی متفاوت است. خطای 503 زمانی اتفاق می افتد که چیزی پاسخ دادن به درخواست ها را متوقف کند ، در حالی که سرور در شرایط خوبی قرار دارد و می تواند درخواست ها را پردازش کند. به همین دلیل خطای 503 بسته به نوع طراحی آن به اشکال مختلف برای کاربر ارسال می شود.

مانند تمام خطاهای دیگر ، طراحان وب می توانند ظاهر متفاوتی برای خطای 503 ایجاد کنند. بنابراین ممکن است که برای 503 صفحه در وب سایت های مختلف طرح های مختلفی مشاهده کنید. به عنوان مثال ، نام های زیر به جای خطای 503 Service Unavailable در برخی از سایت ها ظاهر می شوند:

 • Http/1.1 Service Unavailable
 • 503 Error
 • 503 Service Temporarily Available
 • 503 Service Unavailable
 • Service Unavailable – DNS Failure
 • HTTP Error 503
 • HTTP 503
 • Error 503 Service Unavailable

نکته مهم در اینجا توجه به این نکته است که خطای 503 یک خطای سمت سرور است. به عبارت دیگر ، یک عامل خطا در کنار وب سایت شما وجود دارد ، نه در رایانه یا تلفن همراه شما. این خبر می تواند هم خوب باشد و هم بد. خوب به این معنا که کامپیوتر شما مشکلی ندارد. بد این است که شما به عنوان کاربر نمی توانید کار خاصی برای رفع این مشکل انجام دهید.

خطای 503 Service Unavailable چیست

معنی خطای 503 Service Unavailable چیست؟

خطا 503 Service Unavailable کد وضعیت HTTP است که نشان می دهد وب سرور به درستی کار می کند اما به درخواست فوری پاسخ نمی دهد. از آنجا که پیام این خطا بسیار کلی است ، به عامل مسئله اشاره نمی کند. به عنوان مدیر وب سایت ، اگر وب سایت شما با این پیام مواجه شود ، کاربران شما صفحه ای را مشاهده می کنند که حاوی این خطا یا پیام های مشابه است.

معنی خطای 503 Service Unavailable

ارور 503 Service Unavailable چه زمانی اتفاق می افتد؟

خطای 503 همانطور که که گفته شد، زمانی اتفاق می افتد که سرور قادر به ارائه منابع مورد نیاز کاربر در لحظه درخواست نیست. تقریبا سه عامل می تواند موجب بروز این خطا شود:

 • سرور در حال تعمیر و نگهداری است. به عنوان مثال وضعیت هایی مانند بروزرسانی وب سایت، تامین امنیت دیتابیس ها یا تهیه بک آپ می توانند از جمله عوامل ایجاد چنین شرایطی باشد. در این شرایط سرور به طور موقت قادر به پاسخ گویی نیست.
 • سرور تحت فشار زیادی قرار گرفته و تعداد درخواست های کاربران بیش از توانایی آن است. به همین دلیل برخی از کاربران با این پیغام خطا مواجه می شوند. عوامل متعددی نیز موجب این اتفاق می شوند. در اغلب مواقع افزایش ترافیک وب سایت به طور غیر منتظره موجب این خطا می شود. در برخی شرایط نیز رشد مثبت یک وب سایت بدون ارتقا منابع سرور می تواند از زمانی به بعد موجب بروز این خطا شود. دلایل دیگری همچون حمله های ناشی از بدافزار ها یا عدم تنظیمات صحیح در سیستم های مدیریت محتوا نیز می توانند در بروز این خطا نقش داشته باشند.
 • در سناریوهای بسیار نادری نیز تنظیمات اشتباه DNS در سمت کاربر موجب بروز خطای 503 می گردد. سرور DNS انتخاب شده در کامپیوتر کاربر احتمالا در لحظه دچار مشکلی شده و در نتیجه منجر به بروز ارور Service Unavailable می گردد.

 

 

خرید تبلیغات برای سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *