نکات مهم لینک‌سازی در رپورتاژ

نکات مهم لینک‌سازی در رپورتاژ آگهی

نکات مهم لینک‌سازی رپورتاژ آگهی، اکثر افراد اشتباهات عجیب‌وغریبی را مرتکب می‌شوند که باعث می‌شود نتیجه‌ای خلاف چیزی که انتظار داشتند، نصیبشان شود. برای اینکه جلوی این اشتباهات را بگیریم و فلسفه رایج لینک دادن‌های قدیمی (که اکثر سایت‌های ایرانی‌ها همچنان از آن استفاده می‌کنند) را از بین ببریم کافی است پاسخ چند سوال زیر را بدانیم.

جهت خرید رپورتاژ آگهی با کیفیت و رپورتاژ آگهی ارزان با شماره 09352973378 تماس بگیرید.

لینک‌سازی در رپورتاژ

در رپورتاژ به چه صفحاتی لینک بدهیم

شما در یک رپورتاژ حداکثر 5 لینک دارید تا صفحات خود را معرفی کنید؛ پس بهترین و بهینه‌ترین آن‌ها را انتخاب کنید. برای اینکه بدانید در رپورتاژ خود به چه صفحاتی لینک بدهید، اول باید بدانید که لینک‌سازی چگونه کار می‌کند.

در مقالات قبلی سری رپورتاژ گفتیم که انتشار رپورتاژ در سایت‌هایی که اعتبار بیش‌تری نزد گوگل دارند، مؤثرتر است. این اعتبار در ابزارهایی مثل MOZ با دو معیار مشخص می‌شود:

 • DA یا اعتبار دامنه (Domain Authority)، اعتبار کل یک سایت را مشخص می‌کند
 • PA یا اعتبار صفحه (Page Authority)، اعتباری است که گوگل برای هر صفحه قائل است

هنگام انتشار رپورتاژ، می‌توانید این دو معیار را برای انتخاب سایتی که قرار است رپورتاژتان را منتشر کند، بررسی کنید تا ببینید اعتبار سئوی آن سایت چقدر است؛ بالاخره قرار است کمی از این اعتبار به لینک‌های شما منتقل شود

حالا برای اینکه اوضاع پیچیده شود به شما خبر بدهیم. گوگل اعلام کرده که در سئو سایت و لینک‌سازی چیزی به نام DA وجود خارجی ندارد؛ یعنی اعتبار فقط بین صفحات جابه‌جا می‌شود و هیچ سایتی هم یک اعتبار کلی ندارد.

مثلاً اگر کسی در مقاله خود، سایت نوین را لینک کند، اعتبار به صفحه نوین داده می‌شود نه به کل دامنه و سایت؛ ولی چون در صفحه اصلی، چندین لینک از صفحات داخلی نیز وجود دارد، خود‌به‌خود اعتبار داده‌شده بین لینک‌های داخلی پخش می‌شود.

فکر کنم دیگر متوجه شده باشید که کدام صفحات برای لینک دادن بهتر هستند. نه؟

شما باید به صفحاتی لینک بدهید که بهتر می‌توانند اعتبار را پخش کنند؛ مثلاً شما در رپورتاژی که درباره خرید گوشی است، هم می‌توانید به خرید آیفون7 لینک بدهید که صفحه محصول است، هم می‌توانید به خرید گوشی لینک بدهید که صفحه دسته‌بندی محصولات است. اگر به صفحه دسته‌بندی لینک بدهید چون در آن صفحه لینک داخلی محصولات هست، اعتبار را بین آن‌ها پخش می‎کند.

این یک قانون نیست ولی بهتر است به صفحه‌هایی لینک بدهید که خودشان پخش‌کننده اعتبار باشند، چون از این طریق می‌توانید برای کل سایت اعتبار و اعتماد جمع کنید.

البته لینک دادن در رپورتاژ به هدف شما هم بستگی دارد؛ به‌طور مثال، اگر هدف شما از  رپورتاژ اگهی، فقط معرفی گوشی‌های آیفون باشد، می‌توانید یک لینک به صفحه اصلی سایت، یک لینک به دسته‌بندی گوشی‌های آیفون و در نهایت یک لینک به صفحه آخرین مدل آیفون خود ایجاد کنید.

چگونه انکرتکست لینک‌ها را بهینه کنیم

چگونه انکرتکست لینک‌ها را بهینه کنیم

حالا نوبت بهینه کردن انکرتکست‌ها در متن رپورتاژ است. منظور از انکرتکست (Anchor Text)، متن یک لینک است که کاربر با کلیک کردن روی آن به صفحه مقصد هدایت می‌شود.برای آن‌که بتوانید لینک‌های رپورتاژ خود را با بهترین روش بهینه‌سازی کنید، اول باید با انواع انکر تکست‌های موجود آشنا شوید.

 • انکر تکست نام تجاری: وقتی که متن لینک، نام تجاری یا برند شما باشد.
 • انکر تکست اختصاصی: کلمات کلیدی است که قصد دارید به عنوان یک گرایش جدید معرفی کنید.
 • انکر تکست عریان: از URL سایت به عنوان متن لینک استفاده می‌شود.
 • انکر تکست کلمه کلیدی + نام تجاری: کلمه کلیدی به همراه نام برند به عنوان متن لینک قرار می‌گیرد.
 • انکر تکست Partial Match: کلمه کلیدی جزئی از یک عبارت در متن لینک قرار می‌گیرد.
 • انکر تکست عمومی: لینک‌هایی با متن‌های عمومی مثل «اینجا کلیک کنید» یا «اینجا بروید» است.
 • انکر تکست طولانی (دم دراز): یک جمله طولانی (شامل کلمه کلیدی) در متن لینک قرار می‌گیرد.
 • انکر تکست Exact Match (دقیقاً کلمه کلیدی هدف): دقیقاً از کلمه کلیدی هدف کسب‌وکارتان در متن لینک استفاده می‌شود.
 • انکرتکست LSI: به جای استفاده از کلمه کلیدی هدف، از هم معنی یا مشتقات آن استفاده می‌شود.

حالا نوبت بهینه کردن انکرتکست‌ها در متن رپورتاژتان است. بهینه کردن یعنی چگونه و چطور از انواع مختلف انکرتکست‌ها استفاده کنید تا هم اعتبار خوبی نصیبتان شود و هم از جریمه گوگل در امان باشید.

شاید بگویید، «انکرتکست بهینه دیگر چیست؟ این چیزها لازم نیست، هرچه دوست داریم می‌گذاریم، مهم لینکی است که ایجاد شده است». این جملات کاملاً اشتباه هستند. بهینه‌سازی انکرتکست ممکن است یک تاکتیک بی‌اهمیت به نظر برسد؛ اما باید بدانید که انکرتکست شما هم یکی از فاکتورهای موردنظر گوگل برای مشخص کردن موضوع صفحه، تعیین کلمات کلیدی و دادن اعتبار و رتبه به صفحات موردنظر شماست. بالاخره انکرتکست‌ها هم جزئی از ساختار لینک هستند، پس ساده از کنارشان نگذرید.
برای بهینه کردن انکرتکست‌ها کافی است چند نکته زیر را رعایت کنید.

انکرتکست لینکتان خلاصه و مرتبط باشد

هیچ قانون نوشته شده و محدودیت خاصی برای تعداد کلمات انکرتکست وجود ندارد، اما برای آگاه کردن کامل موتورهای جستجو و کاربران در مورد موضوع صفحه‌ای که به آن لینک می‌دهید، انکرتکست شما بهتر است خلاصه، واضح و مرتبط با صفحه مقصد باشد.
وقتی لینکی با کلمات مرتبط ایجاد می‌کنید، ربات‌های گوگل می‌توانند به‌راحتی بفهمند که لینک ایجاد شده درباره چه چیزی است و هر چه این ارتباط با محتوای صفحه مقصد نزدیک‌تر باشد، اعتبار صفحه شما در نگاه گوگل تقویت می‌شود.
شاید از نظر شما مسئله پررنگی نباشد ولی جزئیاتی که به‌راحتی می‌توان آن را نادیده گرفت، از نظر سئو اهمیت دارند. نکته آخر اینکه، درست است که انکرتکست طولانی یکی از انواع انکرتکست‌هاست، ولی استفاده از آن در رپورتاژ اصلاً توصیه نمی‌شود.

خب، برای انتخاب کلمه‌های متن این دو سؤال را از خودتان بپرسید:

 • کوتاه‌ترین و مرتبط‌ترین کلمه به صفحه‌ای که به آن لینک می‌دهید چیست؟
 • چه کلمه یا عبارتی کاربران را ترغیب می‌کند که روی آن کلیک کنند؟

عبارت متن بهتر است شامل کلمات کلیدی باشد که شما می‌خواهید پیجتان روی آن رنک خوبی بگیرد. البته در این یک مورد عجله نکنید تا در ادامه مقاله، تکلیفمان با کلمات کلیدی و رفتار گوگل مشخص شود و بعد راجع به آن تصمیم بگیرید.

 در استفاده از انکر تکست Excat match زیاده‌روی نکنید

در رپورتاژ آگهی ، می توانید حداکثر پنج بک لینک از سایت ناشر دریافت کنید. لینک هایی که قطعاً اعتبار شما را در گوگل افزایش می دهند. اما برخی از افراد تمام این لینک ها را در متن با کلمات کلیدی دقیق کسب و کار خود (مطابقت دقیق) قرار می دهند. باید بگویم که با این کار شما به گوگل سیگنالی ارسال می کنید که گوگل عزیز ، من یک بک لینک پولی ایجاد می کنم.
به عنوان مثال ، فرض کنید ما رپورتاژ برای شرکت خود می نویسیم که در آن پنج لینک قرار داده ایم ، که همه آنها با متن خطی بازاریابی دیجیتال ایجاد شده و به صفحه اصلی جدید پیوند داده شده است. برای درک بیشتر این موضوع، بیایید نگاهی به دنیای گوگل بیندازیم.

با بروزرسانی الگوریتم پنگوئن ، گوگل شروع به بررسی کلمات کلیدی در متون خطی کرد. به گفته گوگل ، اگر اکثر لینک های ورودی سایت حاوی کلمه کلیدی باشند ، مشکوک است و می تواند نشانه ای از طبیعی نبودن این لینک ها باشد. به مثال زیر توجه کنید.

فرض کنید رپورتاژ شما در سایت های مختلف منتشر شده است و ناگهان گوگل مشاهده می کند که موجی از پیوندها توسط یک کلمه کلیدی خاص نمایه می شوند. سایتی که برای نتایج کلیدی کم در کلمات کلیدی مورد هدف قرار گرفته بود و بک لینک کم دریافت کرده بود ، اکنون قصد دارد با اسپم کردن لینک ها اعتبار خود را به دست آورد. اگر گوگل این را بفهمد، آن را نادیده نخواهد گرفت و آنچه را که با Interflora انجام داد را برای شما تکرار خواهد کرد.

از انکرتکست‌های متنوع برای لینک‌ها استفاده کنید

همه افراد مثل هم فکر نمی‌کنند پس خیلی بعید و دور از ذهن است که تمام سایت‌هایی که به شما لینک‌ می‌دهند از یک انکرتکست خاص استفاده کنند، مگر اینکه شما همان هدف شوم دور زدن گوگل را در سر داشته باشید و این لینک‌ها ساختگی باشند؛ بنابراین ‌برای اینکه لینک‌سازی و تبلیغات شما در رپورتاژها طبیعی باشد، باید همیشه از انکرتکست‌های متنوع برای لینک دادن استفاده کنید.

خبر بد اینکه هیچ اصل و قاعده کلی که بگوید انکرتکست‌ها چگونه باشد، وجود ندارد؛ ولی نمودار زیر، الگوی رایجی را نشان می‌دهد که بیشترین استفاده از انواع لینک‌ها را نشان می‌دهد. شاید نشود که به طور دقیق از این الگو برای رپورتاژ استفاده کرد ولی دید خوبی برای نحوه توزیع مناسب انکرتکست‌ها به ما خواهد داد. در ادامه نکاتی که برای تنوع دادن به متن لینک مهم است، توضیح خواهیم داد.

لینک اسپم نسازید

وقتی متنی که به یک صفحه لینک می دهید هیچ ربطی به کلمات کلیدی که در مورد آنها صحبت کردید ندارد، در واقع یک لینک اسپم ایجاد می کنید. این برای کاربر هیچ ارزشی ندارد و گوگل دوست ندارد کاربر را به این طریق گیج کند. البته این به هیچ وجه منطقی نیست و تنها دلیلی که برخی از افراد از این روش استفاده می کنند این است که می خواهند از کلمات نامربوط اما قابل جستجو برای صفحات خود استفاده کنند ، اگرچه در نهایت به ضرر آنها خواهد بود.

موقعیت لینک‌ها در متن رپورتاژ آگهی چگونه باشد

لینک هایی را که برای شما مهمتر هستند در ابتدای متن قرار دهید تا دید آنها برای خوانندگان راحت تر شود. گوگل همچنین به لینک هایی که در ابتدای متن ظاهر می شوند ، ارزش و اعتبار بیشتری می بخشد. دلیل این امر برای هیچ کس مشخص نیست. شاید به این دلیل باشد که لینک های بالای صفحه کلیک بیشتری می کنند و گوگل این را در داده های خود به عنوان ارزشمندتر ثبت می کند.
برخی معتقدند که گوگل به نحوه خواندن لینک ها اعتبار می دهد. یعنی اعتبار بیشتری به پیوند اول می دهد و برای لینک های بعدی این اعتبار کمتر و کمتر می شود.

انتشار یک رپورتاژ خوب

آماده انتشار یک رپورتاژ خوب هستید

هیچ کدام از ما دقیقاً نمی دانیم که گوگل فردا چه معیارهای جدیدی را در به روزرسانی های خود مرور خواهد کرد. شاید لینکی که امروز همه اطلاعات را دریافت می کند فردا در مخزن گوگل باشد و هیچ کس آن را مشاهده نکند. بنابراین در حال حاضر ، بیایید مواردی را که برای گوگل مهم هستند و پیوند ساختمان را ایجاد می کنند ، بررسی کنیم ، یا ممکن است روزی اهمیت پیدا کنند ، به طوری که همیشه یک نتیجه پایدار داشته باشیم.
باشه. این پایان سری رپورتاژ و نکات بزرگ و کوچکی است که برای یک رپورتاژ حرفه ای ضروری بود. آیا آماده انتشار یک رپورتاژ خوب برای تجارت خود هستید یا خیر؟

اگر سؤال یا نگرانی در مورد نسخه رپورتاژ دارید که ممکن است در مجموعه چند قسمتی ما از قلم افتاده باشد، می توانید نظر دهید یا از مشاوران رپورتاژ ما راهنمایی بخواهید.

خرید تبلیغات برای سایت

انکرتکست لینکتان خلاصه و مرتبط باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *