کنترل سئو سایت

 تغییرات در ترافیک ارگانیک

 تغییرات در ترافیک ارگانیک

ترافیک ارگانیک (ترافیک از نتایج جستجو) یکی از بزرگترین اهداف سئو است و تغییر در این نوع ترافیک عمدتا به دلیل سئو است. اگر افت ترافیک را تجربه می کنید:

 • مشکل را شناسایی و وضعیت را تشریح کنید
 • از معیاری های بیشتری برای کمک به یافتن منبع مشکل استفاده کنید
 • ترافیک ارگانیک تمام بخش ها را به طر مجزا چک کنید تا متوجه شوید که آیا افت ترافیک از جای خاصی نشات گرفته یا اینکه کل وب سایت تحث تاثیر قرار گرفته است.
 • داده های به دست آمده را در دو بخش موبایل و دسکتاپ دسته بندی کنید تا متوجه پلتفرمی که بیشتر تحت تاثیر قرار گرفته شوید.
 • سایر کانال های بازاریابی را بررسی کنید و کاهش ترافیک از این منابع را نیز چک کنید.

اگر وب سایت شما بازدید زیادی دارد ، تحقیق کنید که چه عواملی در یادگیری آن نقش دارند و از تکنیک های مشابه در زمینه های دیگر استفاده کنید.

برای تشخیص سریع افت ترافیک ، هشدار را در پلتفرم آنالیتیکس خود تنظیم کنید تا در صورت کاهش هفتگی ترافیک ارگانیک بیش از 5٪ ، ایمیل برای شما ارسال شود تا مطلع شوید.

تغییر در ترافیک بدون مرجع

بسیاری از افراد فقط به ترافیک ارگانیک توجه می کنند و بدون مراجعه به سایت به ترافیک توجه نمی کنند. زیرا بسیاری از کاربران پس از مشاهده وب سایت شما از نتایج جستجو ، ممکن است دفعه دیگر با تایپ آدرس دامنه مستقیماً وارد سایت شوند. با افزایش رمزگذاری موتور جستجو و امنیت مرورگر ، بسیاری از ترافیک ارگانیک در سیستم عامل های تجزیه و تحلیل به طور مستقیم شناسایی می شوند. این در مورد ترافیک تلفن همراه بیشتر اتفاق می افتد. اگر ترافیک بدون مراجعه به وب سایت کاهش یابد:

 • چک کنید که آیا همین اتفاق در ترافیک ارگانیک نیز روی داده است یا نه.
 • داده های مرتبط با ورودی های موبایل را نیز چک کرده و کاهش ترافیک از این منبع را نیز بررسی کنید، چرا که بسیاری از مرورگرهای امروزی موبایل داده های مرجع را منتقل نمی کنند.
 • در صورت برچسب گذاری UTM برای دیگر کانال های بازاریابی احتمالا با کاهش ترافیک بدون مرجع مواجه خواهید شد.
 • سایر کانال های بازاریابی را بررسی کنید و کاهش ترافیک از این منابع را نیز چک کنید.

اگر ترافیک بدون مرجع دچار افزایش شد:

 • عوامل دخیل در این حوزه را شناسایی و از نکته آن در سایر بخش های وب سایت نیز استفاده کنید.
 • از برچسب گذاری صحیح UTM اطمینان حاصل کنید.
 • افزایش در ورودی های موبایل سایت را چک کنید.
 • افزایش ورودی ها از دیگر کانال های بازاریابی را چک کنید.

پیشنهاد می کنیم که هشداری در پلتفرم آنالیتیکس برنامه ریزی کنید که با افزایش یا کاهش 10% ترافیک بدون مرجع نسبت به هفته قبل به شما در قالب ایمیل اطلاع رسانی شود.

تغییر در ترافیک دارای مرجع

ترافیک دارای مرجع یکی از پارامترهای افزایش یا کاهش بک لینک در سایت سایت ها می تواند باشد. همچنین این نوع ترافیک در ارزیابی ارزشمند بودن بک لینک ها به ما کمک می کند. اگر ترافیک دارای مرجع کاهش پیدا کرد:

 • بک لینک های سایت را بررسی کنید تا احیانا بک لینک های شما پاک نشده باشد.
 • اگر ترافیک زیادی را از یک لینک دریافت می کردید، چک کنید که آیا آن وب سایت در حال بروزرسانی یا تغییر طراحی است یا خیر.

اگر ترافیک دارای مرجع افزایش پیدا کرد:

 • بررسی کنید که چه سایت های جدیدی در حال ارسال ترافیک به شما هستند و با بررسی آنها به دنبال موارد مشابه باشید.

پلتفرم آنالیتیکس خود را به گونه ای پیکر بندی کنید تا در صورت کاهش یا افزایش بیش از 10% ترافیک دارای مرجع نسبت به هفته گذشته، این مورد از طریق ایمیل به شما اطلاع رسانی شود.

تغییر ترافیک کمپین ها

تغییر در ترافیک کمپین ها

اگرچه ترافیک مرتبط با کمپین ارتباط مستقیمی با عملکرد سئو ندارد ، اما می تواند نشانه ای از کاهش ترافیک غیر مرجع یا ترافیک ارگانیک (ناشی از جستجوی نام تجاری) باشد. بستر تجزیه و تحلیل خود را پیکربندی کنید تا در صورت کاهش یا افزایش 20 درصدی در ترافیک تبلیغات نسبت به هفته گذشته ، از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود.

ترافیک به دست آمده از ایمیل ها

مانند گذشته ، ترافیک از طریق ایمیل ها می تواند نشانه کاهش مراجعه به سایر منابع باشد. پلتفرم آنالیتیکس خود را پیکربندی کنید تا در صورت دریافت یا دریافت بیش از 20٪ ترافیک ایمیل از هفته گذشته ، از طریق ایمیل به شما اطلاع دهد.

تغییر در سشن ها

امروزه کاربران از طریق تاکتیک های مختلف بازاریابی وارد سایت می شوند. ارزیابی رشد یا کاهش جلسات ، اطلاعاتی در مورد موفقیت تاکتیک های بازاریابی شما فراهم می کند. بستر پلتفرم آنالیتیکس خود را پیکربندی کنید تا در صورت کاهش یا افزایش بیش از 10٪ جلسات نسبت به هفته گذشته ، از طریق ایمیل به شما اطلاع دهد..

تغییر در تعداد کاربران

علاوه بر تعداد جلسات ، اظهار نظر در مورد تعداد کاربران در وب سایت نیز مهم است. تعداد کاربران به همراه چند پارامتر دیگر به شما امکان می دهد دریابید که آیا وب سایت عملکرد خود را در نتایج جستجو افزایش داده است یا کاربران قدیمی تر به وب سایت بازمی گردند. پلتفرم آنالیتیکس خود را پیکربندی کنید تا در صورت کاهش یا افزایش بیش از 10٪ از کاربران نسبت به هفته گذشته ، از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود.

تعداد کاربران موبایلی

همانطور که گفته شد ، مرورگرهای تلفن همراه نسبت به مرورگرهای دسک تاپ کمتر اطلاعات ارجاع را انتقال می دهند. این محاسبه بازده سرمایه گذاری برای کاربران تلفن همراه را دشوار می کند. یک مطالعه نشان می دهد که 60٪ از ترافیک نتایج جستجو ، به ویژه در دستگاه های تلفن همراه ، به طور مستقیم گزارش می شود. پلتفرم آنالیتیکس خود را پیکربندی کنید تا از طریق ایمیل در مورد تغییر تعداد کاربران تلفن همراه نسبت به هفته گذشته مطلع شوید.

افزایش سرعت بارگذاری صفحه

افزایش سرعت بارگذاری صفحه

سرعت بارگذاری صفحه نقش مهمی در عملکرد سئو و وب سایت دارد. افزایش زمان بارگذاری وب سایت سیگنال منفی به موتورهای جستجو می فرستد و مانیتورها قادر به انجام وظیفه خود در وب سایت نیستند. همچنین کاربران نمی توانند به خوبی با وب سایت کار کنند و نرخ تبدیل کاهش می یابد.

بستر تجزیه و تحلیل خود را پیکربندی کنید تا اگر نسبت به روز گذشته 10٪ افزایش زمان بارگیری و همچنین زمان بارگیری صفحه بیش از حد معینی دارید ، از طریق ایمیل به شما اطلاع دهد. همچنین ، هر هفته دو گزارش جداگانه برای کاربران دسک تاپ و موبایل تهیه کنید که پنجاه صفحه را با کمترین سرعت بارگیری به شما نشان می دهد. سپس از ابزار Gtmetrix برای تهیه گزارش سرعت سایت استفاده کنید.

 زمان پاسخگویی سرور

سرعت وب سایت همیشه عاملی برای کاهش سرعت وب سایت نیست. گاهی اوقات زمان پاسخ زیاد کند می شود. یک گزارش خودکار در پلتفرم آنالیتیکس خود تنظیم کنید که در صورت پاسخ سرور به مقدار مشخصی ، از طریق ایمیل به شما اطلاع می دهد.

خطاهای پایشی

گزارش خطاهای کنسول جستجوی گوگل از وب سایت نقش مهمی در سلامت سئو و وب سایت دارد. ممکن است اشکالات زیادی در قسمت باطن وجود داشته باشد که شناسایی آنها دشوار است. اگر URL یک صفحه را تغییر دهید و هدایتی ایجاد نکنید ، به شما اطلاع داده می شود.

اگر کسی پیوند اشتباهی در محتوا به شما بدهد ، این ابزار به ما کمک می کند تا مطلع شویم. برای دریافت گزارش های دوره ای در مورد این مسئله ، باید از گوگل سرچ کنسول در ابزار تجزیه و تحلیل خود استفاده کنید.

 خطاهای سروری

شناساسیی خطاهای سروری با استفاده از ابزارهای معمول سئو کار دشواریست. بهتر است که با تنظیم هشدارهایی در صورت بروز خطاهای زیاد در سرور، از این موضوع مطلع شوید.

تعداد صفحات پایش شده در روز

این پارامتر به همراه دیگر پارامتر میزان زمان سپری شده برای دانلود صفحات در گوگل سرچ کنسول قابل مشاهده هستند. اگر تعداد صفحات پایش شده در روز کاهش یافته و زمان بارگذاری یک صفحه افزایش یابد، این مسئله می تواند نشانی از افت کارایی وب سایت باشد. بهتر است که این دو پارامتر در قالب گزارشات هفتگی چک شوند.

میزان نمایش نام برند در نتایج جستجو و تعداد کلیک ها

تغییر در تعداد نمایش و جستجوی کلمات کلیدی شامل نام برند شما بایستی مورد بررسی قرار گیرد تا درک بهتری از تاثیرات بازاریابی داشت.

میزان نمایش کلمات کلیدی بدون نام برند، تعداد کلیک ها و نرخ کلیک

بررسی تعداد نمایش کلمات کلیدی عمومی سایت در نتایج جستجو می تواند آینه ای تلاش ها شما در راستای سئو باشد. میزان تغییرات در نمایش، تاثییر فصل ها در تعداد جستجوها، تغییر در نرخ کلیک سایت همگی می توانند پارامترهای خوبی برای کنترل سئو وب سایت محسوب گردند.

رتبه کلمات کلیدی

رتبه کلمات کلیدی در نتایج جستجو یکی از مهمترین معیارهای متخصصین برای نظارت بر روی سئو محسوب می شود. طبیعیست که با افت رتبه، ترافیک وب سایت نیز کاهش یابد. در صورت افت رتبه های وب سایت دست به تغییراتی در استراتژی کلمات کلیدی سایت زده و یا حتی پنالتی شدن وب سایت را بررسی نمایید.

 گزارشات Manual Actions

یکی از ابزارهای خوب گوگل سرچ کنسول بخش Manual Actions است. در این بخش جریمه های مستقیم گوگل بر روی سایت شما گزارش می گردد. همواره ایمیل خود را چک کرده تا از گزارشات این بخش در حداقل زمان باخبر شوید. دقت داشته باشید که در این بخش پنالتی های الگوریتمی به شما گزارش نمی گردد.

 گزارشات Security Issues

مشابه بخش قبلی در این بخش وجود بدافزارها و مشکلات امنیتی وب سایت به شما گزارش داده می شود. موتورهای جستجو از معیارهای مختلفی برای ارزیابی وجود بد افزار در وب سایت استفاده می کنند. در صورت مشاهده پیغامی در این بخش، هر چه زودتر نسبت به رفع آن اقدام کنید.

 گزارشات بخش Coverage

در بخش Coverage گوگل سرچ کنسول از چگونگی ایندکس سایت توسط گوگل و مشکلات آن آگاهی خواهید یافت. به عنوان مثال از داده های زیر مطلع می شوید:

 • چه تعداد از صفحات سایت در ایندکس گوگل قرار دارند؟
 • آیا قوانین robots.txt مانع از ایندکس صفحاتی شده اند؟
 • آیا صفحات ایندکس شده دچار خطا شده اند؟
 • آیا متا تگ ها مانع از ایندکس صفحه ای شده اند؟

بانس ریت

بانس ریت

افزایش بانس ریت بیانگر اطلاعاتی در مورد سلامت سئو وب سایت است. بانس ریت می تواند نشان از اطلاعات زیر باشد:

 • نمایش صفحات نامرتبط با نیاز کاربر
 • هدف گذاری اشتباه کلمات کلیدی
 • تجربه کاربری ضعیف
 • سرعت سایت پایین
 • متا دیتاهای ضعیف

ابزار آنالیتیکس را به گونه ای تنظیم کنید که در صورت افزایش متوسط بانس ریت به بیش از 10%، به شما اطلاع رسانی شود.

نمایش صفحات 404

بسیاری از فریمورک ها مانند .NET کوئری استرینگ مشخصی را به URL صفحات 404 اضافه می کنند. این گونه میتوان از طریق ابزار آنالیتیکس به راحتی به این صفحات دست یافت. ابزار آنالیتیکس را به گونه ای تنظیم کنید که در صورت افزایش تعداد صفحات 404 به بیش از 10% نسبت به هفته گذشته به شما اطلاع رسانی شود.

خرید تبلیغات برای سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *