عوامل موثر و تاثیرگذار در سئو سایت

عوامل موثر و تاثیرگذار در سئو سایت

سئو فرمول خاصی ندارد. اما در سئو عواملی نیز وجود دارد که اگر با هم ترکیب شود می تواند نتایج خوبی برای تجارت شما ایجاد کند.

سئو شامل اقدامات موثری است که اگر به درستی و با نظم مناسب اجرا شود ، می تواند کاربران و مشتریان زیادی را برای شما ایجاد کند و فروش خوبی را برای شرکت شما به همراه داشته باشد. در این پست ، ما مهمترین عوامل موثر بر سئو را معرفی کرده ایم. با توجه به این عوامل می توانید موفقیت بزرگی در تجارت خود کسب کنید.

مخاطبین و رقبای کسب و کار شما

شناخت مخاطبین و کسب و کارتان بایستی در صدر اولویت های هر استراتژی سئو باشد.

  • کسب و کار شما چیست؟
  • اصلی ترین رقبای شما کدامند؟
  • رقبای شما چه چیزهایی را در اولویت کسب و کار خود قرار داده اند؟
  • رقبای شما چه آیتم هایی از سئو را در اولویت خود قرار داده اند؟
  • رقابت در چه حوزه هایی سنگین تر است؟

پاسخ به این پرسش ها می تواند به قدم های بعدی شما در سئو جهت داده و تصمیمات بهتری در تعیین استراتژی سئو وب سایت خود بگیرید.

جستجوی کلمات کلیدی

جستجوی کلمات کلیدی

پس از شناخت مخاطبین و استانداردهای کسب و کارتان، جستجوی کلمات کلیدی بهترین راهکار برای درک نیازهای کاربران و همینطور شناخت عباراتیست که آنها برای رفع این نیاز در موتورهای جستجو سرچ می کنند.

دقت داشته باشید که کشف عبارتی که کاربران در موتورهای جستجو سرچ می کنند، هم اندازه نحوه جستجوی آنها مهم است. تنها تغییراتی کوچک در کلمات کلیدی ممکن است موجب شکست یا موفقیت در استراتژی سئو شود.

 نیاز کاربران

کاربران باید فراتر از کلمات کلیدی جستجو کنند ، و این تأثیر قابل توجهی در هر کمپین سئو دارد. تولید محتوا برای یک کلمه کلیدی باید مطابق با نیازهای آنها باشد و این چیزی نیست که با مشاهده کلمه کلیدی بتوان به راحتی به آن دست یافت.

یک راه خوب برای درک نیازهای کاربران ، جستجوی آن کلمه کلیدی و مشاهده وب سایت ها در صفحه اول گوگل است. در بسیاری از موارد ، گوگل وب سایت های دارای رتبه بالاتری را نشان می دهد که پاسخ بهتری به نیازهای کاربران می دهند. با مرور وب سایت های برتر و استفاده از الگوی محتوای آنها ، به شیوه ای بهتر به نیازهای کاربران پاسخ دهید.

نکته مهم دیگر این است که نیاز کاربران با گذشت زمان تغییر می کند. به عنوان مثال ، زمانی هدف کاربران از جستجوی کلمه تلفن همراه یافتن دستگاه های تلفن همراه بود ، اما این نیاز ممکن است در طول سال ها تغییر کرده باشد و امروز هدف از جستجوی این کلمه یافتن برنامه های تلفن همراه است.

 آنالیز و تهیه گزارش

در سئو ما همیشه باید واقع بین باشیم. هیچ چیز در برنامه سئو مهمتر از گزارش دقیق نیست. اگر نمی توانید گزارش های دقیقی از کمپین سئو خود دریافت کنید ، چگونه سئو می تواند وب سایت شما را فعال و راه اندازی کند؟

بسیاری از مشاغل نیازی به گزارش روزانه و جستجوی هفتگی کلمات کلیدی ندارند. چنین مشاغلی ممکن است تا شش ماه به چنین مواردی احتیاج نداشته باشند. اما اگر در یک تجارت سریع تغییر می کنید ، ممکن است لازم باشد هر ماه کلمات کلیدی را جستجو کنید و از نیازهای جدید کاربر آگاه باشید.

با یافتن کلمات کلیدی که بیشترین بازدید سایت را به خود اختصاص می دهند ، می توانید در به روزرسانی های آینده سایت اطلاعات بیشتری کسب کرده و روی کلمات کلیدی دیگر سرمایه گذاری کنید. به طور کلی ، گزارش می تواند به راهنمایی سئو و تصمیمات کمک کند.

 سئو موبایل

عامل بعدی که یکی دو سالیست از آن صحبت زیادی می شود، mobile-first index گوگل است. mobile-first index استانداردی از طرف گوگل است که با توجه به کاربردی بودن وب سایت برای دستگاه های موبایل ایجاد شده است.

گوگل امروزه ابتدا وب سایت ها را بر اساس نسخه موبایلی آنها ایندکس و رتبه بندی می کند. بنابراین وب سایت هایی که نمایش خوبی در دستگاه های موبایل با ابعاد مختلف نداشتنه باشند، شانس بزرگی را برای کسب رتبه از دست خواهند داد.

بنابراین بهتر است که از طریق گزارش های گوگل سرچ کنسول، موبایل فرندلی بودن وب سایت خود را تست و در صورت وجود مشکل آن را رفع کنید.

 پایش (Crawl)

پایش به رفتار موتورهای جستجو در هنگام خواندن محتوای سایت گفته می شود. در صورتی که وب سایت شما دارای معماری خوبی نبوده، لینک های داخلی بهینه ای در آن وجود نداشته باشد یا اینکه نقشه سایتی برای آن تعریف نکرده باشید، پایش وب سایت از دید ربات های موتورهای جستجو تبدیل به کار سختی می شود.

به علاوه خطاهای 404 نیز می توانند در پایش و ایندکس سایت تاثیر گذار باشند. همچنین وجود مشکلات فنی نیز می تواند موجب جلوگیری از پایش صحیح وب سایت شود. یکی از رایج ترین آنها جلوگیری از دسترسی موتورهای جستجو به وب سایت از طریق فایل robots.txt و با دستور زیر است.

 ایندکس شدن سایت

 ایندکس شدن سایت

ایندکس شدن وب سایت کاملا متفاوت از پایش شدن آن است. استفاده از متا robots با مقادیر noindex,nofollow برای صفحات ارزشمند سایت موجب تاثیر گذاری منفی بر روی سئو خواهد شد.

استفاده از Sitemap راهکار موثرتری برای ایندکس شدن سریع صفحات سایت نسبت به روش هایی مانند استفاده از Fetch as google می باشد. همچنین بهتر است مراقب آدرس های تکراری صفحات سایت باشید تا ایندکس های تکراری از محتوا ایجاد نشود. این مسئله که تحت نام محتوای تکراری شناخته می شود، تاثیر منفی بر روی سئو خواهد گذاشت.

ایندکس نشدن یک صفحه به معنای عدم نمایش آن در نتایج جستجوست. در نتیجه وب سایت شما کارایی خوبی در نتایج جستجو نخواهد داشت.

سئو تکنیکال

سئو تکنیکال ما را همیشه به یاد بحث هایی مانند سرعت وب سایت، کد نویسی، جاوا اسکریپت و متا تگ کانونیکال می اندازد.

وجود مشکلات فنی در وب سایت می تواند بر روی آن تاثیر زیادی بگذارد. به عنوان مثال تصور کنید که متا تگ کانونیکال در وب سایت درست پیاده سازی نشده است. یا اینکه در صفحه اصلی سایت اسلایدری با حجم بالا وجود دارد که بارگذاری آنها بیش از پنج ثانیه زمان می برد.

وجود چنین اشتباهاتی آسیب های جدی به سئو وب سایت وارد می کند. همراه با بزرگتر شدن وب سایت توجه به مسائل فنی از اهمیت بیشتری پیدا می کند. وجود تنها یک مشکل فتی در وب سایت می تواند بر روی کل صفحات آن تاثیر بگذارد.

 محتوا

یک وب سایت بدون محتوا تقریباً هیچ شانسی برای حضور در نتایج جستجو ندارد. این وب سایتی است که به دلیل محتوای آن قابلیت جذب ترافیک را دارد. اصولاً هرچه محتوای بهتر و بیشتری در وب سایت خود داشته باشید ، به احتمال زیاد از آن بازدید می کنید.

همه مطالب یکسان نیستند. محتوا می تواند از کیفیت پایین و هرزنامه برخوردار باشد یا از ارزش و کیفیت برخوردار باشد. به طور کلی ، اگر محتوا در اصل در سایت تولید شده باشد ، در مسیر درست قرار دارید.

برای به دست آوردن یک رتبه خوب نیازی به توجه به موارد عجیب و غریب مانند سطح خوانایی یا پیچیدگی ساختار محتوا نیست. اما این جمله که شما فقط محتوای خوبی تولید می کنید نیز خیلی درست نیست.

به نظر ما ، محتوا علاوه بر خوب بودن ، باید محبوبیت بالقوه داشته باشد. به عبارت دیگر ، این روی کاربران تأثیر می گذارد و گوگل آن را به خوبی درک می کند. به این ترتیب است که پس از مصرف محتوای شما ، در نهایت کاربران ترغیب به خرید یا استفاده از خدمات شما می شوند.

حتی پس از رعایت تمام استانداردها مانند تولید محتوای کلمات کلیدی ، بهینه سازی در صفحه ، بهینه سازی متا ، بدون غلط املایی ، بدون خطای دستوری و بدون بهینه سازی تصویر ، مخاطب شما ممکن است محتوا را دوست نداشته باشد. در این حالت ، محتوای شما از کار می افتد و کار نمی کند. این شکست هیچ ارتباطی با شما و مخاطبان شما ندارد. شاید این محتوا در زمان مناسب منتشر نشده باشد.

در هر صورت ، محتوای سایت باید برای پاسخگویی به نیازهای کاربران تولید شود و پتانسیل شناخته شدن به عنوان منبع را داشته باشد. در نتیجه ، چنین محتوایی قابلیت اشتراک و پیوند زیادی دارد. برای تولید محتوا ، هرگز بخش وبلاگ سایت را فراموش نکنید و همیشه آن را به روز نگه دارید.

 لینک ها

لینک ها چه آنها را دوست داشته باشید یا نه، جز فاکتورهای رتبه بندی هستند.

لینک های بد موجب آسیب رساندن به اعتبار وب سایتتان می شوند. یکی از راهکارهای داشتن لینک های خوب، ایجاد تنوع در شکل بک لینک هاست. در واقع بهتر است که همه لینک های سایت از یک نوع به خصوص نباشد. به عنوان مثال فقط به بلاگ های معتبر برای کسب بک لینک تکیه نکنید. یا کل بک لینک های سایت بهتر است که از سایت های فروم و پرسش و پاسخ نباشد.

 سئو بین المللی

توجه به ملاحظات سئو بین المللی یکی از آن مواردیست که حتی حرفه ای های سئو هم آن را نادیده می گیرند. برای اینکه مخاطبینی خارج از کشور یا زبان خود داشته باشید، بایست استانداردهای دیگری را هم لحاظ کنید.

در صورتی که کسب و کار شما پتانسیلی برای جذب مخاطبین بین المللی دارد بایستی به مبانی زیر توجه کنید:

  1. موارد مورد نیاز
  • دامین وب سایت
  • هاست
  • تگ های Hreflang
  1. محتوای ایجاد شده برای کشور ها و زبان های مختلف چه تفاوت هایی باهم دارند

 فاکتورهای On-Page

با اینکه تمرکز سئو بسیار به سمت محتوا و مفاهیم کشیده شده است، اما هنوز توجه به مسائل On-page و اطمینان از وجود تگ های صحیح در صفحات موضوع مهمیست. یک محتوای خوب در کنار سئو داخلی خوب می تواند شانس کسب رتبه بالاتری داشته باشد.

 امنیت وب سایت

وجود HTTPS برای سایت ها ضروری نیست، اما طبق گفته گوگل اخذ گواهینامه امنیتی SSL برای وب سایت می تواند اندکی در رتبه سایت تاثیر گذار باشد. از آنجا که مهمترین دغدغه گوگل کاربران است، طبیعیست که افزایش امنیت ارتباط کاربران با وب سایت می تواند بر روی ارتقا سئو تاثیر گذار باشد.

نشانه گذاری دیتا با Schema Markups

نشانه گذاری دیتا با Schema Markups

یک schema markup کدیست که در html صفحه قرار گرفته و اطلاعاتی را به شکل نشانه گذاری شده و قابل درک برای موتورهای جستجو در اختیار آنها می گذارد. این اطلاعات شامل مهمترین داده هاییست که کاربران بایستی از آن مطلع بوده و در نهایت می توانند در نتایج جستجو نیز مورد استفاده قرار گیرند.

 

اگر به اسکرین شات بالا نگاهی بیندازید متوجه می شوید که بعضا تصمیم گیری برای کلیک کردن از بین چندین آیتم نمایش داده در نتایج جستجو بعضی مواقع بسیار دشوار است. مطمئنا مشاهده داده های مرتبط بیشتر در صفحه نتایج جستجو می تواند انگیزه کاربر برای کلیک کردن را افزایش دهد.

جمع بندی

وب سایت شما بدون سئو تنها ویترین زیبایی خواهد بود که بیننده ای ندارد. بنابراین برای هر چه بیشتر دیده شدن شما نیاز به سرمایه گذاری بر روی سئو و بهینه سازی آن خواهید داشت. به یاد داشته باشید که نتایج حاصل از سئو زمان بر است و تحمل خود را از ابتدا بایستی افزایش دهید. در این مطلب سعی شد تا به مهمترین عوامل موثر بر روی سئو بپردازیم. حال می توانید با مطالعه مطالب بیشتر خود را برای این فرایند مهم و پیچیده آماده کنید.

خرید تبلیغات برای سایت

امنیت وب سایتایندکس شدن سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *