نرخ کلیک چیست و چگونه محاسبه می شود | نکات کلیدی در افزایش نرخ کلیک

نرخ کلیک چیست و چگونه محاسبه می شود

نرخ کلیک

نرخ کلیک یکی از معیارهای موثر بودن خدمات ، محصول ، محتوا یا محتوای ما است. بوده است. علاوه بر محتوای درست و واقعی ، فاکتورهای مختلفی وجود دارد که می تواند به شما در افزایش نرخ کلیک کمک کند. در این مقاله ابتدا میزان کلیک و نحوه محاسبه آن را تعریف خواهیم کرد و سپس به عواملی که می توانند برای افزایش نرخ کلیک دنبال شوند ، خواهیم پرداخت.

نرخ کلیک (CTR) چیست؟

CTR (Click Through Rate) یا نرخ کلیک به تعداد دفعاتی که بر روی سایت شما در نتایج جستجو کلیک شده نسبت به تعداد دفعاتی که در نتایج جستجو نمایش داده شده و توسط کاربر دیده شده است، گفته می شود.

نرخ کلیک (Click Through Rate) چگونه محاسبه می شود؟

با توجه به تعریف نرخ کلیک ارائه شده در بخش قبلی ، محاسبه نرخ کلیک با یک فرمول ساده در بالا امکان پذیر است ، اما در تعریف نرخ کلیک نکات ظریفی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. اولین چیزی که قبل از پرداختن به این نکات باید توجه داشته باشید این است که نرخ کلیک برای کلمه کلیدی به طور کلی محاسبه می شود.

خوب ، نکاتی که ممکن است واضح باشد اما بسیار دقیق است نکاتی است که در واقع منظور از کلیک ، کلمه کلیدی ، نمایش یا دیده شدن چیست؟

برای درک بهتر این موضوع ، فرض کنید تصمیم دارید مقاله ای را در وب سایت خود بنویسید. شما یک یا چند کلمه کلیدی را برای این مقاله در نظر دارید. به عنوان مثال ، مقاله ای در مورد “چگالی کلید واژه چیست؟” را در نظر بگیرید. شما می خواهید بنویسید و کلمه کلیدی شما تراکم کلمه کلیدی است. پس از نوشتن مقاله و انتشار آن در وب سایت خود ، بسته به عوامل مختلفی در نتایج جستجو ، احتمالاً نتیجه خواهید گرفت. اما این نتایج بر اساس کدام کلمه کلیدی است؟ نکته قابل توجه این است که این نتایج صرفاً کلمه کلیدی مورد نظر شما هنگام نوشتن مقاله نیستند.

به عنوان مثال ، در کلمه کلیدی “تراکم کلمه کلیدی” ، ممکن است در صفحه پنجم یکی از موتورهای جستجو رتبه بندی کنید (به عنوان مثال گوگل ). همچنین ممکن است در صفحه هفت گوگل در مورد کلمه کلیدی “اهمیت تراکم کلمه کلیدی” رتبه ای بدست آورید که اصلا کلمه کلیدی مورد نظر شما نبوده است.

نرخ کلیک (Click Through Rate)

مثلا:

با این مثال ، ما می خواهیم به شما یادآوری کنیم که ممکن است در مقاله ای که می نویسید کلمات مختلفی وجود دارد که در نتایج موتور جستجو با آنها می بینید. بنابراین سوال اساسی اینجاست؟ کدام کلمه کلیدی برای نرخ کلیک حساب می شود؟

در واقع ، میزان کلیک برای همه کلمات کلیدی مقاله شما که گوگل در نتایج جستجوی کاربر نشان می دهد ، به طور جداگانه محاسبه می شود.

به عنوان مثال ، برای یک مقاله ، تراکم کلمه کلیدی ممکن است در موتورهای جستجو دارای کلماتی مانند “تراکم کلمه کلیدی” ، “اهمیت تراکم کلمه کلیدی” باشد و بنابراین میزان کلیک برای هر یک از آنها به طور جداگانه محاسبه می شود.

سوال بعدی که ممکن است پیش بیاید:

معنای دیده شدن در نتایج جستجو چیست؟ منظور از کدام صفحه نتیجه جستجو است؟

به عنوان مثال ، در همان مقاله ، در نظر بگیرید که تراکم کلمه کلیدی چیست

فرض کنید 1000 کاربر در جعبه جستجوی گوگل تایپ می کنند: تراکم کلمه کلیدی

و گوگل مقاله شما را در صفحه سه در یک مکان نمایش می دهد.

حال فرض کنید از این 1000 کاربر ، 800 نفر از آنها فقط به صفحه یک ، صد و پنجاه نفر از آنها علاوه بر صفحه یک به صفحه دو نگاه می کنند ، و پنجاه نفر از آنها به صفحه سه نگاه می کنند (که اتفاقاً مقاله شماست ) همچنین در آن) نیز نگاه کنید.

برداشتی که کلمه کلیدی شما در این مقاله دارد برابر با پنجاه است زیرا فقط پنجاه کاربر در صفحه ای که مقاله شما با آن کلمه کلیدی بود وجود داشت. توجه داشته باشید که فقط به این دلیل که 1000 کاربر آن را جستجو کرده اند و شما در صفحه سه هستید ، نمی توانید بگویید که میزان مشاهده شما 1000 است ، اما کاربران حاضر در آن صفحه در نظر گرفته شده اند.

امیدواریم با این مثال با دو مفهوم اساسی میزان کلیک و میزان تأثیرگذاری کلمات کلیدی آشنا شده باشید.

به عنوان نکته آخر ابن بخش ، بدانید که میزان کلیک در تبلیغات دقیقاً یکسان است. فرض کنید شما با تعریفی که گفتم تبلیغی کرده اید که 1000 بار مشاهده شده است. و از این تعداد 100 کاربر روی آن کلیک کرده اند که در این صورت نرخ کلیک شما 10٪ خواهد بود.

نرخ کلیک طبیعی

به کلیک های که به طور واقعی برای کلمه کلیدی یا تبلیغ صورت می گیرد و در آنها ربات ها یا هر مورد دیگری که واقعا کاربران واقعی نیستند نقشی نداشته باشند، نرخ کلیک طبیعی یا ارگانیک می گویند. نرخ کلیک طبیعی نرخ کاربران واقعی شما را نشان می دهند و بسیار مهم هستند.

نرخ کلیک طبیعی

نرخ کلیک و متوسط نرخ کلیک در سرچ کنسول

زمانیکه سایت خود را به کنسول گوگل متصل می کنید می توانید با بخش های مختلفی به ارزیابی سایتتان بپردازید. یکی از آن موارد نرخ کلیک و متوسط نرخ کلیک است که می توانید مشاهده کنید.

به عنوان مثال برای مطلب کادو تولد مردانه در سایت اتاق زمانیکه سرچ کنسول را بررسی می کنید با موارد زیر مواجه می شوید  که لیستی از کلمات کلیدی است. برای هر کدام از این کلمات کلیدی ردیف مجزایی قرار دارد.

به عنوان مثال برای کادو تولد مردانه یک ردیف همانطور که در شکل زیر می بینید در نظر گرفته شده است.

نرخ کلیک و متوسط نرخ کلیک در سرچ کنسول

ستون کلیک (click)، نشان می دهد که تعداد کل کلیک هایی که روی این کلمه کلیدی خورده است چقدر بوده است که در اینجا 3059 است. ستون دیده شدن (impression) این مورد را نشان می دهد که چه تعداد بار کلمه کلیدی کادو تولد مردانه سرچ شده توسط کاربر، در نتایج نشان داده شده است و کاربر در آن صفحه نتایج بوده است که در اینجا عدد 32847 نمایش داده شده است. و در ستون بعدی نرخ کلیک یا CTR نمایش داده شده است که نسبت کلیک به ایمپرشن را نمایش داده است و به این معنی است که نرخ کلیک کادو تولد مردانه 9.3 درصد است و این یعنی از بین 32847 باری که گوگل با کلمه کلیدی کادو تولد مردانه، مقاله شما را آورده است تعداد 3059 نفر روی آن کلیک کرده اند و در نهایت با استفاده از فرمولی که در ابتدا معرفی شد نرخ کلیک شما 9.3 درصد شده است.

یک نکته ی دیگری که در شکل زیر نمایش داده شده است، میانگین نرخ کلیک است که در این بخش با عنوان AVG CTR نمایش داده می شود. میانگین نرخ کلیک برای هر صفحه محاسبه می شود و نرخ کلیک کل کلمات کلیدی را تقسیم بر تعداد نرخ کلیک ها می کنند.

نرخ کلیک طبیعی

راه های موثر جهت افزایش نرخ کلیک

قبل از اینکه به دنبال روش های موثر برای افزایش میزان کلیک خود باشید ، به خاطر داشته باشید که سایت شما فقط به دلیل افزایش نرخ کلیک نمی تواند پیشرفت کند.

در واقع ، اگر خدمات شما ، محصول شما یا هر چیز دیگری که در سایت خود دارید واقع بینانه نیست اما با یک عنوان جذاب است و کاربر را مجاب به کلیک و می کند ، فایده ای ندارد و منجر به پرش زیاد و و.

ما این را گفتیم تا بتوانید از راه حل های موثر زیر به درستی استفاده کنید و آنها را متناسب با نیاز کاربر و خدمات خود نام ببرید.

عنوان صفحه (در نتایج موتورهای جستجو )

عنوان صفحه (page title) همان چیزی است که کاربران در هنگام سرچ در نتایج موتورهای جستجو به آن برخورد می کنند بنابراین در نرخ کلیک بسیار مهم است.

عنوان صفحه بین دو تگ زیر قرار می گیرد:

<title> عنوان صفحه</title>

عنوان صفحه از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا هم کاربران و هم موتورهای جستجو می توانند در مورد این صفحه بدانند. استفاده از کلمه کلیدی اصلی مقاله شما در عنوان سایت بسیار مهم است و کاربران می توانند دریابند که این همان چیزی است که به دنبال آن بودند یا خیر.

نکته قابل توجه این است که عنوان وب سایت می تواند با عنوان مقاله یا محتوای سایت شما متفاوت باشد. در این حالت ، کاربران هنگام جستجو با عنوان وب سایت و هنگام ورود به صفحه با عنوان مقاله روبرو می شوند.

برای نوشتن عنوان وب سایت نکاتی وجود دارد که بهتر است آنها را در نظر بگیریم از جمله آن ها به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • حدود ۷۰ کاراکتر باشد و این به دلیل آن است که اگر بیشتر از این مقدار باشد در نتایج به طور کامل نشان داده نمی شود.
 • حتما مرتبط با صفحه مورد نظر باشد.
 • می توانید برند خود را در انتهای هر عنوان صفحه به صورت ثابت بیاورید.

همچنین در نظر داشته باشید که عنوان جذاب باعث می شود کاربر برای کلیک بر روی سایت شما در نتایج جستجو تحریک شود. همین موضوع باعث افزایش کلیک بر روی سایت شما در نتایج جستجو شده و در نتیجه افزایش CTR سایت شما می گردد.

عواملی که برای افزایش چشمگیری عنوان در نتایج جستجوی گوگل که می توانید استفاده کنید، عبارت است از:

 • استفاده از اعداد و ارقام
 • سوالی پرسیدن عنوان
 • استفاده از پرانتز و براکت
 • استفاده از عدد سال مانند 1400 یا 2021
 • استفاده از قیمت
 • استفاده از عبارتهایی مانند رایگان، تخفیف، ضمانت، تضمین

توضیحات متا (Meta Descriptions)

توضیحات متا یکی دیگر از مواردی است که در نرخ کلیک مهم است. توضیحات متا، توضیحاتی هستند که در قسمت زیر عنوان صفحه در نتایج جستجو همانطور که در شکل بالا نمایش داده شده است، آورده می شوند. توضیحات متا برای یک صفحه بسیار مهم است و نقش مهمی در کلیک خوردن یا نخوردن آن مطلب دارد.

برای نوشتن توضیحات متا نکاتی وجود دارد که به چند مورد از آنها اشاره می کنیم.

 • سعی کنید زیر 160 کاراکتر باشد. در واقع بهتر است که وسط توضیحات متا در نتایج جستجو قطع نشود. البته توجه کنید که برای دستگاه های موبایل این عدد پایین تر است.
 • توضیحات متا بهتر است شامل کلمه کلیدی یا عبارت کلیدی باشد
 • سعی کنید از یک یا دو جمله کامل استفاده کنید.

آدرس سایت یا صفحه

آدرس سایت و یا صفحه از اهمیت بالایی برخوردار هستند . زیرا ادرس صفحه و یا سایت هم می تواند باعث افزایش نرخ کلیک سایتتان شود و هم این که باعث افت نرخ کلیک سایتتان شوند.

در هنگام نوشتن URL به این نکات توجه کنید:

 • از بکار بردن کلمات اضافی و غیر ضروری پرهیز کنید
 • از کلمه کلیدی استفاده کنید. مثلا اگر در مورد سئو داخلی سایت مطلبی می نویسید یک URL مناسب می تواند On-page sep باشد.
 • اگر ممکن است از HTTPS استفاده کنید به دلیل اینکه موتورهای جستجو به عنوان یک فاکتور رتبه دهی مثبت استفاده می کنند.

استفاده از نشانه گذاری استاندارد یا Schema

احتمالا شما هم هنگام جستجو در نتایج گوگل سایت هایی را مشاهده کرده اید که در کنار عنوان و توضیحات اطلاعات تکمیلی نیز به کاربر نمایش می دهند. زبان نشانه گذاری Schema شامل یکسری کد جهت تعریف جزئیات سایت می شود. به این صورت که شما با استفاده از این زبان یکسری توضیحات در مورد بخش های مختلف سایت به موتورهای جستجو می دهید. کدهای schema کار را برای موتورهای جستجو راحت میکنند و بطور واضح اطلاعات مورد نظر را بیان کرده و زحمت موتورها را کم می کنند.

معروف ترین نمونه نشانه گذاری استاندارد به سیستم امتیازدهی مربوط می شود که به صورت ستاره های زرد رنگ در نتایج جستجو نمایش داده می شود. استفاده از این ابزار به شما کمک می کند توجه کاربر را جلب کرده و CTR خود را بهبود دهید. البته نشانه گذاری ها فقط محدود به نمایش ستاره نیست و می توانید موارد زیر هم با استفاه از این کدها توصیف کنید.

 • رویداد ها
 • محصولات
 • کتاب، فیلم و…
 • نام تجاری خود (برند)
 • مشخصات سایت اعم از نام سایت، آدرس سایت و …
 • مشخصات شرکت اعم از نوع فعالیت، آدرس، شماره های تماس، ساعت کاری و …
 • پرسش و پاسخ

خرید تبلیغات برای سایت

راه های موثر جهت افزایش نرخ کلیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *